Benzyna w ryczałcie, ale opłaty za autostrady już nie
Określony ryczałtowo przychód pracowników z nieodpłatnego świadczenia z tytułu korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych obejmuje wszystkie koszty związane z eksploatacją auta, w tym paliwa.
Spółka jest płatnikiem PIT od dochodów uzyskiwanych przez jej pracowników ze stosunku pracy. Zapytała, czy w związku z wykorzystywaniem przez nich samochodów służbowych do celów prywatnych ryczałtowy przychód, ustalany zgodnie z art. 12 ust. 2a–2c ustawy o PIT, obejmuje także koszty ich eksploatacji. Sama uważała, że ryczałt obejmuje wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu, w tym koszty paliwa.
Innego zdania był jednak fiskus. Co prawda odpowiedział, że określony ryczałtowo przychód pracowników z nieodpłatnego świadczenia z tytułu prywatnego korzystania z samochodów służbowych obejmuje wartość udostępnienia auta, w tym koszty eksploatacji – np. naprawy czy wymianę opon. Jednak stwierdził kategorycznie, że ryczałtem nie jest objęta wartość zużytego do celów prywatnych paliwa.
Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wygrała. Sąd wskazał, że świadczeniem otrzymywanym przez pracownika jest wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta